У мене часто запитують, як потрапити на фотосесію на умовах TFP, щож для цього є декілька варіантів/можливостей.
Як потрапити на зйомку?
Варіант перший.
Наявність цікава чи незвичайного хобі чи професії.
Ви збираєте кубик — рубика за 15 секунд, вишиваєте хрестом, працюєте пожежником чи робите татуювання?
А можливо будуєте моделі кораблів у пляшках або робите олов’яних солдатиків, у вас в колекції 400 плюшевих ведмедиків, а може бути ваша квартира оформлена так що хіпі вдавилися б від заздрості?
Тоді я йду до вас!
Мене цікавить все, що виходить за рамки звичайного.
Варіант другий.
У вас має бути цікава ідея для фотосесії, її концепція так би мовити. Це може бути все, що завгодно, ніяких обмежень немає. Мене можуть зацікавити дуже багато речей, головне не бійтеся їх озвучувати.
Варіант третій.
Я з величезним задоволенням працюю з різними молодіжними (і не тільки) культурами (субкультурами): готами, панками, анімешниками, емо тощо. і т.п.
Якщо ви належите до подібної субкультури, я із задоволенням з вами попрацюю! Я вже не раз знімав косплеї та й з готами теж працював.
Варіант четвертий.
Ви повинні бути згодні на реалізацію моїх ідей та концепцій.
Думаю, це не вимагає окремих коментарів. Якщо я бачу, що ваша зовнішність відповідає якимось моїм задумам, але у вас немає своїх ідей, я можу вам запропонувати спільну реалізацію якоїсь із мох ідей і задумів. У мене на сьогодні є кілька ідей, які я хотів би втілити у фотознімки.
Що таке TFP?
TFP (від анг. Time for Print — Час за відбитки) – форма співпраці між моделлю та фотографом, коли ніхто нікому не платить грошей. Модель безкоштовно позує, а фотограф її безкоштовно знімає.
Найчастіше на умовах ТФП вдається залучити також візажистів, стилістів, гримерів, бодіартників.
Існує помилкова думка, що зйомка на умовах ТФП синонім слову «безкоштовно», це не так. ТФП – це робота моделі в обмін на роботу фотографа плюс кожен отримує результат цієї роботи – фотографії.
Говорячи просто це бартерний обмін послугами 🙂 Тому кожен із учасників процесу має працювати на його кінцевий результат (фотографію) з повною самовіддачею.
Якихось стандартних умов ТФП не існує. У кожному випадку це спільне обговорення з моделлю всіх нюансів фотосесії, чого вона власне хоче від неї чекати і що у нас для цього є.
Наприклад для однієї зі зйомок я залучив гримера, яка гламурного хлопця за 2 години перетворила на мешканця нетрів 🙂 Для інших зйомок я організовував поїздки до Шарівки чи Кицівки, де знаходиться «Харківська пустеля» тощо. і т.п.
За підсумками фотозйомки я завжди віддаю моделі фото у друкованому вигляді (20х30 см) плюс фото в електронному вигляді.
Реліз-моделі
Якщо зйомка буде на умовах ТФП, я, звичайно, попрошу вас підписати реліз-моделі та договір на зйомку.
Що ж це за звір такий цей реліз?
Все дуже просто. Якщо фотограф знімає безкоштовно, точніше на умовах ТФП, він як мінімум розраховує поповнити своє портфоліо цікавими знімками, але на жаль, на шляху цього стоїть закон.
Так, згідно зі ст. 307 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), фотографувати людей можна лише з їхнього дозволу (винятком є лише якщо людина перебуває у публічному місці, наприклад у парку, на вулиці тощо). А згідно зі ст. 308 ЦКУ фотографії можуть бути публічно показані (у тому числі, наприклад, розміщені в Інтернеті) виключно за згодою особи, яка зображена на знімку.
З цього правила є один виняток – дозвіл на публікацію не потрібний, якщо модель позувала фотографу за гроші або будь-яку іншу винагороду.
Ось і виходить що для того щоб виставити в Інтернеті знімки зроблені на умовах TFP фотографу потрібно письмовий дозвіл тієї людини (моделі) який (раю) йому позував (а).
«Реліз – моделі» – дозвіл фотографу використовувати фотографії з її (його) зображенням на виставках, для реклами, друку чи будь-яких інших цілях у т.ч. цілях, що не суперечать чинному законодавству, відмова від права виправляти фотографії без відома та/або дозволу автора або втручатися у право автора (фотографа) публікувати ці фотографії. А також дозвіл на доопрацювання цих фотографій у графічних редакторах (наприклад у фотошопі), ретушування та зміна зображення, використаних у композиціях тощо. і т.п. Це якщо коротко.
По суті реліз-моделі це своєрідна страховка для фотографа від звинувачень у незаконності розміщення знімків в Інтернеті (або будь-якого іншого публічного показу).
Що це означає на практиці і чи можна продати ваші фотографії?
На практиці фотограф (в даному випадку я) отримує право публікувати ваші знімки, наприклад, в Інтернеті (на своїх сторінках) або в журналі, відправляти на конкурси, показувати на виставках. Теоретично, за наявності релізу, ці знімки можна продати.
Але!
Давайте подивимося правді у вічі.
Якщо людина (не важливо ці дівчата або хлопець) — не професійна модель — ймовірність того, що хоча б один знімок, зі всі зйомки, вийде настільки вдалим, що його можна буде продати за якісь пристойні гроші практично дорівнює нулю. 🙂
Існує стандартна форма релізу, що складається з двох частин англійською та російською мовами. Разом з тим, на даний момент поняття «реліз – моделі» в українському законодавстві відсутнє, тому я зазвичай прошу модель підписати стандартний договір на ТПФ-зйомку (зміст якого аналогічний змісту релізу) + стандартний реліз.
Особливості взаємодії з моделями
На жаль, довелося додати цей розділ після деяких не дуже приємних моментів у спілкуванні з анімешниками (косплеєрами). 🙂 🙂 🙂
Форма спілкування.
Насамперед доброзичлива. Я працюю лише з тими, хто мені приємний. Якщо ви відчуваєте напади дратівливості, які звикли зривати на оточуючих або звикли спілкуватися звисока то вам не до мене.
При цьому мені буде абсолютно по барабану ваші звання та регалії в рамках субкультури, представником якої ви є. Характер у мене цілком доброзичливий і терплячий, але не варто зловживати цим. Якщо у моделі виявиться характер примхливої зівіздульки/примадонни — в сад. І з такою моделлю я ніколи надалі не працюватиму, ні на яких умовах.
Думаю також треба відзначити, що я ніколи і ні з ким не обговорюю моделей. Можете бути спокійні, якщо ви були затиснуті на першій зйомці або у вас родимка «на цікавому місці» я не розповідатиму про це на кожному розі.
Якщо ви представник якоїсь із субкультур (аніма, готи, емо тощо) я готовий враховувати ваші взаємини всередині вашої тусовки. Наприклад, плануючи колективну зйомку я природно враховуватиму хто з ким дружить і т.п. (якщо в мене є така інфа) але в інших випадках мене зовсім не цікавлять усі ці взаємини та любовні трикутники.
Якщо це косплей мене цікавлять виключно якісні костюми та цікаві ідеї. Це означає, що якщо я кілька разів фотографував Аню, яка «знаходиться на ножах» з Катею, то я абсолютно спокійно зніматиму і Катю якщо у тієї будуть цікаві ідеї з приводу фотосету.
Якщо при цьому хтось спробує влаштувати мені «сцену ревнощів» і вчинити з’ясовування стосунків, це буде її або його останній фотосет (і швидше за все не тільки в мене). Я поважаю всіх, хто вміє якісно робити костюми, позувати тощо. І саме це є основою нашої співпраці.
Підготовка.
Я волію обговорювати з моделями концепцію зйомки заздалегідь. Найкраще особиста зустріч та спілкування. Так я можу подивитись на вас живою, поспостерігати за мімікою та жестами і підказати що з одягу вам підійде.
Якщо немає можливості зустрітися живо вітаються ваші фото (фейсбук, інстаграм, мило тощо). При цьому фото повинні бути свіжими, а не «сторічної давнини». Також дуже хотілося б бачити фото на в повний зріст + портрет (також бажано вказувати зріст та і вагу, останню чесно).
Якщо ідея фотозйомки належить вам і локація, де передбачається знімати мені невідома, я в обов’язковому порядку попрошу її фото.
Якщо це косплей, то вкрай бажані: фото вас у костюмі, арти по вашому персу, які ви можливо хотіли б відтворити (декілька прикладів), посилання на аніме або скріншоти з іграшки що б я міг зрозуміти характер персонажа. Загалом якнайбільше інформації.
Одяг повинен бути в ідеальному порядку, випрасуваний та охайний.
Також бажано мінімізувати наявність будь-яких елементів, які «треба буде зафотошопити» оскільки на певному етапі обсяг роботи який треба зробити в фотошопі стає невиправдано великим для ТFP.
Але навіть за гроші я не прасуватиму вам сукню у фотошопі якщо ви полінувалися це зробити в реалі 🙂
Перука повинна бути в ідеальному порядку. Якщо це косплей і у персонажа, наприклад, червоні очі вітаються лінзи.
Якщо очі зовсім специфічні, то лінзи повинні бути обов’язково.
Якщо наприклад потрібні ельфійські вуха, будьте ласкаві, використовувати накладні я не буду їх вам витягувати у фотошопі :).
Те саме стосується татуювання та бодіарту. Якщо це є у перса малюйте! Я фотограф, а не дизайнер і не малюватиму все це в фотошопі. Теж стосується блідої, чи зеленої шкіри тощо.
Загалом грим по максимуму. І хотілося б, щоб грим був якісним. Якщо вам для цього потрібний гример, візажист або бодіартник скажіть про це заздалегідь і я їх знайду.
У день зйомки.
Від моделі очікується бадьорість, веселість та бажання працювати обумовлений час.
Перед фотосетом необхідно виспатися і перебувати у доброзичливому настрої, а не пити з подружкою всю ніч обмиваючи її розлучення (день народження, річницю весілля, здані іспити).
Так, я можу виправити опухлі очі і прибрати чорні мішки під ними, але з якого переляку я повинен витрачати на цей час, при TFP-зйомці причому тільки через те, що модель напередодні вирішила відтягнутися? Я цього щиро не розумію.
Розраховуйте свої сили та будьте готові енергійно позувати до упору.
Зазвичай будь-який фотосет тривалістю понад 3 години вимагає перерви на перекус (як мінімум чай з печеньками). Закуски бажано принести з собою виняток може бути тільки якщо ми знімаємо неподалік від об’єктів громадського харчування і ви готові туди заявитись у костюмі та гримі. 😉 🙂
Якщо я призначаю якийсь час запізнень, бути НЕ повинно!
Справа в тому що якщо зйомка проходить на вулиці і на конкретній локації значить я розраховую на якесь конкретне світло і поки ви будите десь копатися воно просто зникне.
Крім того, враховуйте, що якщо я призначаю час, це означає, що в цей час передбачається почати зйомку, а не тільки почати переодягатися. Якщо ви не можете приїхати в костюмі (на таксі наприклад) і вам потрібен час, щоб переодягтися, будь ласка, попереджайте про це заздалегідь. Мені не важко приїхати на 2 години раніше і скласти вам компанію.
Вкрай бажано максимально обмежити кількість переговорів по мобільному телефону під час самої фотозйомки. Це заважає і дратує, тому бажано перевести мобільник у безшумний режим.
І ви, і решта присутніх не повинні відволікатися, інакше ви самі отримаєте не найкращий результат. Винятком є необхідність отримувати дзвінки про стан здоров’я хворих родичів, або від дітей.
Друга половинка.
Якщо я не знімаю вас як пару ваша друга половинка (хлопець/дівчина, чоловік/дружина) бути на зйомці НЕ повинна і це стосується абсолютно будь-яких зйомок. Практика показує, що це тільки заважає і не найкраще позначається на результаті.
Аргументація «він/вона ревнує» мене не цікавить.
Ревнує значить сидіть без фотографій або шукайте іншого фотографа. Я ж хочу спокійно знімати, а не спостерігати під час фотосесії за взаємини Отелло та Дездемони.
Якщо вам з якоїсь причини потрібна дуенья, візьміть із собою подружку або навіть двох. Я заперечувати не буду і навіть знайду чим їх зайняти під час фотозйомки (триматимуть відбивач наприклад).
Концепт, локація та аксесуари.
Питання як виглядає модель у кадрі (грим, макіяж, поза, відповідність персонажу якщо це косплей), максимально лягає на саму модель, на моїй совісті – фотографічна складова процесу.
Свою зачіску та одяг під час фотосета бажано перевіряти з інтервалом хоча б 5-10 хвилин. Справа в тому, що я можу не помітити, що якесь пасмо волосся вибилося з зачіски або стрічки на сукню лежать не так як треба.
Якщо у вас є якісь «погані» ракурси (вам не подобається ваш профіль, ніс, нога, рука або щось ще) краще скажіть мені про це заздалегідь. Ви знаєте свою зовнішність краще за інших і ми заощадимо час і кадри, не витрачаючи зусиль на свідомо провальні фото. Або просто не будемо їх робити, або намагатимемося максимально маскувати те, що ви вважаєте своїми недоліками.
При плануванні зйомки на вулиці будуть потрібні варіанти локацій, де ми зможемо знімати.
Локації підбираються за таким принципом: має бути » фактура » і немає бути нічого що заважає. Приклади фактури: забудови, занедбані будівлі, індустріальні об’єкти (наприклад мости), приміщення з химерним інтер’єром (наприклад, приміщення музею Ермітаж або клубу «з атмосферою»), красиві ковані ворота та огорожі, красиві будівлі з колонами, парки із зеленню, спорудами замкового типу та руїнами, красивих дверей та стінок (історичні будови, круте графіті).
Приклад відсутності фактури: наявність на задньому плані спального району, туристів у значній кількості, співробітників охорони або поліції.
Якщо ви не впевнені у своїх здібностях як моделі, можливо, буде корисно привести на фотосет людину, яка добре вас знає і зможе служити режисером-постановником: стежитиме за деталями вашого одягу та зачіски, за маскуванням невдалої анатомії та режисуватиме ваш образ.
Вуличні фотозйомки практично завжди вимагають наявності асистента з відбивачем. У зв’язку з цим я часто залучаю до таких зйомок, як помічника та/або асистента, когось зі своїх друзів-фотографів або як резервний варіант прошу модель взяти зі збій подружку (що було б кому тримати відбивач).
Якщо у вас немає костюма, але є ідеї щодо його створення і ви готові витратити на це гроші не соромтеся про це написати, я підберу вам швачку або крафтера.
Терміни видачі фотографій після зйомки.
Термін видачі автоматичних превью (розмір 900 пікселів по довгій стороні) для відбору від одного до двох тижнів, залежно від наявності вільного часу (загалом зазвичай тиждень-півтора). Після цього, я попрошу вас вибрати фотки, які вам подобаються і можливо навіть врахую ваш вибір :).
Я обробляю тільки ті фотографії які вважаю вдалими в усіх відношеннях, проте, якщо це косплей я намагаюся враховувати койсплейність того чи іншого знімка і думку моделі. Також я готовий приймати пропозиції з обробки.
Після відбору я остаточно обробляю від 3 до 15 знімків із фотосесії. При цьому, кількість залежить від того, наскільки вдалими вийшли фотографії. Терміни видачі готового результату від одного місяця до…. Зрозумійте правильно це TFP, тож над ним я буду працювати у вільний від основної роботи час.
Разом з тим я багато знімаю і багато обробляю, але для того, щоб обробляти фотографії особисто мені потрібен настрій та вільний час. У зв’язку з цим усі зйомки розміщуються в чергу і ваш фотосет цілком може опинитися в ній 5-6-8.
При цьому позачергово йдуть зйомки повязані з різними подіями, цінність яких полягає в тому, щоб опублікувати їх якнайшвидше (вибухнув будинок, убили президента, концерт Мадонни в Харкові).
Затримка результатів — у жодному разі не знак поганого відношення. Тому якщо з якоїсь причини результат вам потрібен терміново (наприклад, потрібно надіслати фото на конкурс) скажіть про це заздалегідь. Якщо я не зможу це зробити, я швидше відмовлюся від зйомки, ніж годуватиму вас порожніми обіцянками.
Після обробки ви отримаєте свої фото у наступних варіантах:
1) В електронному варіанті:
— у веб-розмірі 900 пікселів за висотою;
— у jpg розміром 20х30 роздільною здатністю 300 dpi (якщо вам потрібен більший розмір попереджайте про це заздалегідь);
2) Надруковані на папері в одному екземплярі розміром 20х30. Якщо якась фотографія дуже сильно мені сподобається я її можу надрукувати з власне ініціативи ще й 30х45 або взагалі А2.
Будь-яке уточнення деталей і якісь обговорення щодо обробки та іншого хотілося б бачити виключно в доброзичливому ключі.
Політика щодо публікацій та використання фотографій:
— я можу публікувати ці фото тоді і де вважаю за потрібне проте при публікації якщо це технічно можливо зобов’язуюсь вказувати хто модель чи зусиллями якої команди вони створені;
— ви маєте право публікувати де і коли вважаєте за потрібне тільки ті роботи, які були оброблені та доведені до готового вигляду. При публікації зазначення авторства є обов’язковою. Жодних публікацій вами сирого, необробленого матеріалу не допускається. Порушення цього правила буде розцінено як порушення авторських прав з усіма наслідками;
— ви маєте право надсилати фото на конкурси моделей, косплеїв тощо;
— ви не маєте права використовувати фото для будь-яких комерційних цілей без моєї попередньої згоди.
Зверніть увагу, що розміщення вашої фотографії на обкладинці книги, в календарі, на рекламному банері без моєї згоди, навіть якщо вам за це не заплатили жодної копійки, а просто попросили фотографію по-дружньому, буде порушенням чинного законодавства та моїх авторських прав. Те саме стосується й публікацій цих фото у ЗМІ.
Всі ці та інші моменти зазвичай прописуються в договорі (який підписується навіть якщо зйомка ТФП).